Aktualności

Opłata mocowa i opłata OZE od stycznia 2021 r.

Będziemy więcej płacić za prąd. Od stycznia 2021 r. wchodzi opłata mocowa.

Wszystko przez zmiany w prawie.

Opłata mocowa to nowa danina, która od nowego roku pojawi się w części rachunku pobieranej przez dystrybutorów energii. Dotknie każdego z nas, a więc zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.

Swoją podstawę prawną ma w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie. Została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 13 listopada 2020 r.

Ile wynosi opłata mocowa?

Wysokość opłaty będzie uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. Wynika z ustawy o rynku mocy z 8 grudnia 2017 r.

W informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Nr 63/2020 w sprawie stawek opłaty mocowej na rok 2021 czytamy, że opłata mocowa dla gospodarstw domowych wyniesie:

1) 1,87 zł na miesiąc (22,44 zł rocznie) – dla zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej,

2) 4,48 zł na miesiąc (53,76 zł rocznie) – dla zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej,

3) 7,47 zł na miesiąc (89,64 zł rocznie) – dla zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej,

4) 10,46 zł na miesiąc (125,52 zł rocznie) – dla zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej,

5) 0,0762 zł/kWh – dla pozostałych grup odbiorców zużywających energię elektryczną pobraną z sieci w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:00).

Rafał Gawin, prezes URE, w komunikacie IBS News powiedział, że “wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu”.

Ale to nie koniec większych rachunków za prąd. Od stycznia 2021 r. zmieni się także opłata OZE.

Opłata OZE wzrośnie z 0 zł do 2,2 zł/MWh.

Jak wynika z ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z 2015 r. celem stawki OZE jest pokrycie kosztów wynikających z uczestnictwa producentów zielonej energii w systemie aukcyjnym oraz w systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) oraz dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in premium).

Dzięki tej opłacie ma być wspierane wytwarzanie energii elektrycznej pochodzącej odnawialnych źródeł w instalacjach OZE.

URE zatwierdził też podwyżki cen prądu na 2021 r. Będzie drożej o ok. 1,50 zł/miesiąc

Końcówka roku to także nowe wyniki taryf za energię elektryczną na 2021 r.

Sprzedawcy oraz dystrybutorzy energii dokonali kalkulacji kosztów, a następnie przełożyli je na ceny energii. W ten sposób obliczone zostały stawki za dostarczenie energii do odbiorców końcowych.

Nad całym procesem czuwa Urząd Regulacji Energetyki, który pełni funkcję regulatora i dba o to, żeby podwyżki nie były zbyt drastyczne.

URE zatwierdził więc spółkom Enea, PGE Obrót oraz Tauron nowe taryfy na 2021 r., które sprzedają energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z oferty tzw. sprzedawcy z urzędu.

Podwyżki prądu 2021 dla G11 wyniosą (średnio na miesiąc):

  • Enea – 1,51 zł,
  • PGE Obrót – 1,55 zł,
  • Tauron Sprzedaż – 1,54.

Grupa G11 to oznaczenie odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej.

Opłaty stałe na rachunkach za prąd pójdą więc w górę. To kolejny powód, dla którego warto zacząć oszczędzać na bieżącym zużyciu prądu w gospodarstwie domowym dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Wypełnij formularz, a poprowadzimy Cię krok po kroku do własnej instalacji fotowoltaicznej. Na zrozumiałych zasadach i bez biurokracji!

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Zostaw nam wiadomość a my szybko oddzwonimy do Ciebie.

Już wychodzisz?Sprawdź, ile pieniędzy tracisz

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i darmowego audytu fotowoltaicznego.

Wypełnij formularz obok, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h ➡️

pl_PLPolish