badania termowizyjne fotowoltaiki

Posiadasz już jakiś czas instalację fotowoltaiczną i chcesz mieć pewność, że Twoje panele dalej funkcjonują jak należy?

Twoje moduły zostały wystawione na niesprzyjające warunki atmosferyczne i masz obawy, czy na pewno wszystko z nimi w porządku?

A może walczysz z nieuczciwym sprzedawcą, który podważa Twoją reklamację?

Gołym okiem niestety często nie da się dojrzeć usterki, która w konsekwencji może mieć znaczący wpływ nie tylko na samo działanie instalacji, ale również bezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą na szczęście badania termowizyjne instalacji fotowoltaicznych.

Co to jest badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne polega na ocenie szczelności cieplnej budynków.

Efektem badania jest znalezienie m.in. mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z domu (np. nieszczelne okna, nieszczelny dach etc.).

Zdjęcia termowizyjne to najczęściej kolorowy termogram, na którym czerwone miejsca oznaczają, że coś jest bardzo gorące, natomiast niebieskie miejsca oznaczają niskie temperatury.

Jak wyglądają badania termowizyjne dronem?

Przeprowadzenie badania termowizyjnego w żaden sposób nie jest inwazyjne.

 1. Po pierwsze – nie wymaga wejścia na dach żadnej osoby.
 2. Po drugie – nie jest wymagane wykorzystanie żadnych dodatkowych urządzeń.
 3. Po trzecie – inspekcja jest wykonywana przez naszego specjalistycznego drona z kamerą na podczerwień (IR), którego obsługuje nasz doświadczony technik.
 4. Po czwarte – samo badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest dokładniejsze, niż standardowe badanie z ziemi.

Dron wyposażony jest w specjalistyczną kamerę termowizyjną, dzięki której filmuje oraz wykonuje zdjęcia z powietrza całego dachu oraz domu.

W ten sposób oprócz samego badania możemy również przeprowadzić szczegółową inspekcję całej instalacji fotowoltaicznej oraz wszelkich zastosowanych zabezpieczeń.

Jakie wady instalacji fotowoltaicznej możemy zidentyfikować za pomocą badania termo?

Badanie termo dronem paneli fotowoltaicznych pozwala na wykrycie takich usterek jak:

 • hot-spoty, czyli nadmiernie nagrzewające się obszary na danych ogniwach fotowoltaicznych. Hot-spoty obniżają sprawność paneli, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do ich samozapłonu i pożaru całej instalacji;
 • mechaniczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych;
 • wszelkie zacienienia, czyli te miejsca na panelach fotowoltaicznych, na których pada zbyt duży cień np. z powodu pobliskich drzew, komina na dachu lub innych elementów;
 • pęknięcia paneli;
 • zalegające na panelach zanieczyszczenia – brud, osad z deszczu lub liści itp.

Kiedy warto zlecić wykonanie badania termowizyjnego instalacji fotowoltaicznej?

Pierwszą rzeczą jest czujność właściciela instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli np. po intensywnym gradobiciu oględziny gołym okiem stanu paneli nie przyniosły odpowiedzi, czy któryś jest uszkodzony, warto przyjrzeć się uzyskom w ciągu najbliższego miesiąca pod zdarzeniu.

Jeśli uzyski dziwnie spadły, to być może któryś z paneli uległ uszkodzeniu i panel nie działa już tak sprawnie, jak na początku.

Badanie termowizyjne pozwala sprawdzić stan zarówno całej instalacji, jak i pojedynczego modułu fotowoltaicznego.

Kiedy zalecamy badanie paneli fotowoltaicznych kamerą termo?

 • kiedy podejrzewasz, że któryś z paneli jest uszkodzony (np. z powodu uszkodzenia mechanicznego),
 • żeby sprawdzić, czy z powodu braku połączenia któryś z paneli nie uległ przegrzaniu,
 • żeby sprawdzić, czy zalegający pył, kurz czy odchody ptaków nie zmniejszają uzysków i nie wpływają na przegrzewanie się modułu.

Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne instalacji fotowoltaicznej dronem?

Przede wszystkim – wykrycie nieprawidłowości skraca czas na zgłoszenie do serwisu i naprawę uszkodzonych paneli, a tym samym niweluje ryzyko niższych uzysków i wyższych rachunków za prąd.

Jako Green Mark wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne, które wykryją wszelkie nieprawidłowości, a przedstawiony przez nas raport będzie rzeczowym i obiektywnym potwierdzeniem dla gwaranta lub ubezpieczyciela.

Dzięki takiemu badaniu jako właściciel instalacji fotowoltaicznej będziesz miał podstawę do ubiegania się o wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.

Kim jesteśmy?

Green Mark jest doświadczoną firmą, która świadczy usługi w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie całej Polski.

Oferujemy dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania i merytoryczne wsparcie na każdym etapie inwestycji w fotowoltaikę.

Zajmujemy się projektowaniem oraz kompleksową realizacją wszystkich rodzajów instalacji fotowoltaicznych dla firm, gospodarstw rolnych, administracji oraz dla domu.

pl_PLPolish