MAGAZYN ENERGII
Po co magazyn energii?
Magazyn energii jest akumulatorem, którego zadaniem jest przechowanie energii, na przykład wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną, w obecnej chwili jest to najbardziej popularne zastosowanie magazynu energii.
Powód pierwszy – ZWIĘKSZENIE OPŁACALNOŚCI INSTALACJI PV
Zmiana sposobu rozliczeń prosumenta posiadającego instalację PV zgłoszoną od 1 kwietnia 2022 spowodowała, że w celu zwiększenia zysków Klienci często decydują się na dodatkowe urządzenie do swojej instalacji fotowoltaicznej jakim jest właśnie magazyn energii.
Mocno upraszczając, podzielmy sobie dzień na dwie główne fazy. Faza pierwsza, instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd i faza druga w której instalacja nie produkuje prądu.
U Klienta bez magazynu energii z instalacją PV bilans można rozpisać następująco:
- Faza pierwsza – instalacja produkuje prąd – część prądu jest wykorzystywana na bieżąco, to czego prosument nie wykorzysta wysyła do elektrowni (tam elektrownia wymienia prąd na złotówki i zapisuje na specjalnym rachunku Klienta na poczet prądu który będzie on musiał kupić).
- Faza druga – Klient potrzebny prąd pobiera od elektrowni, czyli musi za niego zapłacić, lecz rachunek za prąd jest pomniejszany o prąd który „odsprzedał”.
Klient z magazynem energii do instalacji PV:
- Faza pierwsza – instalacja produkuje prąd – część prądu jest wykorzystywana na bieżąco, to czego prosument nie wykorzysta w pierwszej kolejności jest wykorzystywane go naładowani magazynu energii, pozostałą energię wysyła do elektrowni (tam elektrownia wymienia prąd na złotówki i zapisuje na specjalnym rachunku Klienta na poczet prądu który będzie on musiał kupić).
- Faza druga – Klient w pierwszej kolejności korzysta z prądu z magazynu energii, jeżeli wykorzystał by prąd z magazynu, to może oczywiście pobrać prąd z sieci.
W Przypadku tego Klienta potrzeba zakupu magazynu wynika ze zmniejszenia kosztów, obawiając się różnicy w cenie prądu który wysyła i odsprzedaje, a cenie prądu którą trzeba pobierać od zakładu energetycznego .
Powód drugi – BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE
Są Klienci, którzy chcą się uchronić od przerw w dostawach prądu, w tym przypadku również magazyn energii jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ na przykład magazyn PylonTech posiada funkcję buckup i w przypadku przerwy w dostawie prądu załącza się już w 40 milisekund (jest to 0,04 sekundy).
Te dwa bardzo ważne argumenty magazynów energii powodują, że ich popularność wzrasta z miesiąca na miesiąc. Należy oczywiście pamiętać, że urządzenia muszą być bezpieczne. Gwarancją bezpieczeństwa jest źródło z którego kupujemy urządzenie, producent magazynu i odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość wykonania, dodając do tego odpowiednio wykonany montaż, nasz dom, gospodarstwo i przedsiębiorstwo, może zyskać urządzenie które pozwoli zmniejszyć koszt prądu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne.
Ważne dla posiadacza instalacji fotowoltaicznej, który chce podłączyć magazyn energii:
-
- Podłączenia magazynu energii do instalacji PV wymaga inwertera hybrydowego, dostosowany do współpracy z magazynami energii.
- Magazyn energii w dużej mierze składa się z akumulatorów wypełnionych substancją chemiczna, magazynującą energię. Mając to na uwadze, warto pamiętać o bezpieczeństwie, wybierając certyfikowane urządzenia i wybierając instalatorów posiadających odpowiednie szkolenia i certyfikaty potwierdzające ich doświadczenie.
- funkcja backup – magazyny energii posiadające tą funkcję, działają również jak budynek został by odłączony od sieci, na przykład w przypadku awarii prądu w okolicy.
- wybierając magazyn, warto zwrócić uwagę na ilość cykli ładowania, jest to dla nas informacją o żywotności magazynu, dla przykładu magazyn energii Pylotech FORCE H2 umożliwia wykonanie 5 tysięcy cykli przy zachowaniu pierwotnej pojemności na poziomie 90%, czyli wystarczy on nam na około 25 lat. Przy maksymalnie zwiększonej eksploatacji urządzenia, zakładając że magazyn będzie codziennie rozładowywany i naładowywany ponownie, nawet w miesiącach letnich, to wystarczy on na około 15 lat.
- pojemność magazynu – dobierając magazyn powinien być przeprowadzony w tym celu audyt energetyczny przez specjalistę. Najczęściej dla gospodarstw domowych są dobierane magazyny 7-10 kW.
MAGAZYN ENERGII Pylontech FORCE H2 – magazyn do instalacji trójfazowych o mocy 7kW z możliwością rozbudowy do pojemności 14 kW, umożliwia wykonanie 5000 cykli. Zakres pracy temperatur od -20oC do 60oC, norma szczelności IP55, funkcja BACKUP – przy odłączeniu zasilania, uruchamia się w 40 ms
Zobacz więcej
ZAINTERESOWANY?
Zacznij gromadzić energię już teraz.
Pomożemy wybrać odpowiedni magazyn energii oraz pokażemy, jak prawidłowo wypełnić wniosek o dotację z programu Mój Prąd.
Wypełnij formularz kontaktowy, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h.