Już niedługo w Polsce możemy mieć ponad 300 tys. instalacji fotowoltaicznych. Dzięki popularyzacji programów typu “Mój Prąd” Polacy coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii. Ale na tym nie koniec. Słońce mocniej zaświeciło również dla przedsiębiorców, którzy masowo ruszyli po farmy PV widząc w tym nie tylko spory bilans energetyczny, ale i zysk. I słusznie.

Co to farma PV?

Najprościej mówiąc to zespół paneli fotowoltaicznych zainstalowanych przeważnie na gruncie. Instalacja staje się farmą, jeśli wytwarza moc od 500 KWp. Najczęściej ich moc sięga jednak od kilku do kilkudziesięciu MW (np. w Bełchatowie niedługo ma powstać farma PV o mocy aż 60 MW).
Wytworzona energia w całości trafia do sieci energetycznej, skąd dopiero kierowana jest do jej odbiorców. Podsumowując: to inwestycja, która z biznesowego punktu widzenia jest działalnością i przynosi zyski dla właściciela.
Farma o mocy 1 MW jest w stanie wytworzyć blisko 1000 MWh energii elektrycznej rocznie.

Kto może wybudować farmę PV?

Farmę słoneczną może wybudować każdy, kto otrzymał stosowne pozwolenie budowlane oraz koncesję na wytwarzanie energii z Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegółowo, kto i na jakich zasadach może stać się właścicielem farmy fotowoltaicznej reguluje Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii.

Ile kosztuje budowa farmy PV?

Cena uzależniona jest przede wszystkim od modułów i paneli fotowoltaicznych. Na szczęście jesteśmy wieloletnim partnerem czołowych producentów, dlatego zawsze negocjujemy dla Ciebie korzystne ceny.

Dokładny kosztorys poznasz podczas bezpłatnej konsultacji, wiele zależy bowiem m.in. od podziału stringów (czyli obwodów elektrycznych składających się z połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych), sposobu montażu (poziomy lub pionowy) jak też Twoich indywidualnych potrzeb oraz docelowej mocy całej instalacji.

Fotowoltaika. Ile mogę na tym zarobić?

Farmy fotowoltaiczne realizowane są w formie aukcji OZE, które są organizowane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) minimum raz w roku.
Wytwórca energii (czyli właściciel farmy PV, zwany również inwestorem), deklaruje po określonej przez siebie cenie sprzedaż wolumenu energii na okres 15 lat. Zwycięzcami na aukcji są ci, którzy:
  • po pierwsze: zaoferują najniższą cenę (pomniejszoną o VAT),
  • po drugie: ich oferty łącznie nie przekraczają 100% wartości lub ilości energii określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80% ilości energii objętej wszystkimi ofertami.

Projekt farmy fotowoltaicznej wykonamy zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Zawsze bierzemy pod uwagę rozwiązania jakościowe, techniczne oraz kosztowe. W ten sposób jesteśmy w stanie wybudować farmę PV pod klucz, która szybko przyniesie zwrot z inwestycji i zacznie przynosić zyski.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Zostaw nam wiadomość a my szybko oddzwonimy do Ciebie.

pl_PLPolish