Mój Prąd 2021. Co wiemy o nowym programie dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych?
Mój Prąd 2021 przyniesie zmiany. To wiemy na pewno. Obecna wersja programu dobiegła końca 18 grudnia 2020 r. W jej ramach można było otrzymać 5000 zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Czy dalej tak będzie?
ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO
Mój Prąd 2021 – aktualizacja 06.03.2021 r.
Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się informacja dotycząca naboru wniosków do programu Mój Prąd w 2021 r.
W oficjalnym harmonogramie naboru wniosków (który jest aktualizowany na bieżąco) możemy znaleźć informację, że planowany nabór do III tury Mojego Prądu rozpocznie się 1 lipca 2021 i potrwa do 22 grudnia 2021 r.
Nadal jest to tylko planowany termin.
Jak dowiedział się portal Globe Energia w rozmowie z Rzecznik NFOŚiGW, Donatą Boniecką, “Podane terminy na stronie WWW są orientacyjne/planowane”.
Oznacza to, że zainteresowani uzyskaniem dotacji do swoich mikroinstalacji prosumenci dalej muszą czekać na oficjalne potwierdzenie daty naboru, co wedle przekazanych przez Rzecznik informacji ma nastąpić w oficjalnym komunikacie przed ogłoszeniem naboru.
Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym, a to oznacza, że złożone wnioski będą podlegały bieżącej ocenie. Nie będą więc porównywane do siebie, jak ma to miejsce w konkursowym trybie naboru.
Mój Prąd 2021. Informacje, zmiany, kwoty, terminy naborów
Jak potwierdza NFOŚiGW w 2021 r. właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli skorzystać z dotacji. Wciąż jednak czekamy na oficjalne informacje.
Z wypowiedzi przedstawicieli resortu można jednak wyciągnąć wiele informacji, które rzucają pewne światło dotyczące kształtu Mój Prąd 2021 r.
Program nie będzie kontynuowany w takiej samej postaci, jak to miało miejsce dotychczas. Pewne jest, że ulegnie modyfikacji.
Będą więc zmiany, które możemy zaliczyć na plus, bowiem prawdopodobnie dofinansowanie będzie można otrzymać już nie tylko na samą instalację fotowoltaiczną.
Co ciekawe, zapowiedziane zostało także wsparcie w postaci dofinansowania dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wciąż jednak czekamy na więcej szczegółów, na jakich zasadach miałoby to funkcjonować.
Wiemy również, że trwają prace nad pozyskaniem zewnętrznych funduszy na finansowanie Programu. Jednym z filarów finansowania mają być środki unijne z Europejskiego Funduszu Odbudowy.
Pieniądze przeznaczone na bieżącą edycję zostały już wykorzystane i NFOŚiGW postanowił dodać 100 mln PLN, ponieważ zainteresowanie jest ogromne. Nie oznacza to jednak, że wszyscy te pieniądze otrzymają.
Na szczęście mamy dobrą wiadomość – jeśli założysz instalację fotowoltaiczną między edycjami np. po 18 grudnia, będziesz mógł ubiegać się o dofinansowanie w nowej edycji w 2021 r.
AKTUALIZACJA
3 grudnia NFOŚiGW poinformował o zamknięciu naboru wniosków wraz z dniem 7 grudnia 2020 r. Przyczyną jest wyczerpanie się środków finansowych.
Zapowiadane zmiany
Program będzie prawdopodobnie rozszerzony o możliwość dofinansowania:- punktów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych,
- źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne,
- przydomowych magazynów energii (akumulatorów).
Kwoty dofinansowania
Podsekretarz stanu, Adam Guibourgé-Czetwertyński, w jednej z wypowiedzi wskazał, że kwota i warunki dofinansowania powinny być zgodne z zasadą efektywnego gospodarowania środkami publicznymi. Wszyscy, którzy założą instalację fotowoltaiczną w okresie między edycjami będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.Terminy naborów
Nabór prawdopodobnie będzie uruchomiony w I połowie 2021 r., czyli między styczniem a czerwcem 2021 r. Będzie to możliwe „po dostosowaniu systemów informatycznych do planowanych usprawnień Programu oraz po potwierdzeniu kontynuacji jego finansowania” – tak przynajmniej twierdzi Podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację z dnia 5.11.2020 r. (nr 13389).Dlaczego musimy czekać aż do I połowy 2021 r. na nowy Mój Prąd?
Jak tłumaczy resort, wynika to z konieczności podsumowania i oceny całego naboru, a to niestety potrwa.
Ostatnie miesiące trwania II tury naboru, czyli listopad i początek grudnia, to olbrzymi wzrost liczby składanych wniosków. W samym listopadzie było to aż 1500 wniosków dziennie (dla porównania w październiku było to 1000 wniosków dziennie).
Z informacji uzyskanych przez BiznesAlert.pl wynika, że na dzień 22 grudnia do oceny zostało jeszcze 150 000 wniosków.
Przez najbliższe miesiące trwać będzie dalej weryfikacja kompletności i prawidłowości wniosków, przyznawanie im punktów, odrzucanie tych niespełniających kryteriów i branie w ich miejsce kolejnych wniosków z końca listy.
Dlatego sprawdzanie wniosków potrwa jeszcze najpóźniej do czerwca 2021 r.
Dopiero po rozliczeniu resort będzie mógł przystąpić do ewaluacji (oceny i podsumowania) zakończonego na ten moment naboru.
Równolegle jednak od początku 2021 r. mają trwać konsultacje i prace nad nowym kształtem programu Mój Prąd.
Mój Prąd 2021. W III turze naboru premiowane będą instalacje fotowoltaiczne z elementami umożliwiającymi autokonsumpcję
O co chodzi?
Jak przyznała Donata Bieniecka-Popardowska, kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW w informacji udzielonej dla portalu gramwzielone.pl, chodzi o zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, które będą pozwalały na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej oraz energii elektrycznej produkowanej i pochłanianej na własne potrzeby.
Mówiąc prościej, to kolejne potwierdzenie, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW w III turze Mojego Prądu prawdopodobnie będą przyznawać dofinansowania dla:
- punktów ładowania samochodów elektrycznych,
- inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
- magazyny energii,
- magazynowania ciepła lub chłodu.
Mój Prąd 2021 z Green Mark
Dlaczego my?
- jesteśmy autoryzowanym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza programem Mój Prąd i będzie to robił także w 2021 r.
- wypełniliśmy setki formularzy za naszych klientów i wiemy, na co trzeba zwracać uwagę i jak interpretować zalecenia. Mamy więc niezbędne doświadczenie, którym już na starcie wygrywamy z konkurencyjnymi firmami, które od początku będą musiały uczyć się wypełniania wniosków dla swoich klientów, przez co będą miały niższą skuteczność, niż my.
- dzięki partnerstwu z NFOŚiGW nasze wnioski do Mój Prąd przechodziły szybciej – były traktowane priorytetowo. Status Partnera nie wygasa w związku z nowelizacją programu, dlatego dalej nasze wnioski będą mogły być traktowane z uwzględnieniem pierwszeństwa.
Szukasz sprawdzonego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych, któremu zaufały już setki klientów z całej Polski?
Wypełnij formularz, a poprowadzimy Cię krok po kroku do własnej instalacji fotowoltaicznej. Na zrozumiałych zasadach i bez biurokracji!
Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Zostaw nam wiadomość a my szybko oddzwonimy do Ciebie.