Aktualności

SERWIS INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – DLACZEGO???

Warto wiedzieć, że serwis fotowoltaiki zaleca się wykonywać tak, jak każdej innej instalacji elektrycznej – czyli przynajmniej raz na 5 lat. Takie wymogi stawia artykuł 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. (Dz. U. nr 106 z 2000 r. poz. 1126 z późniejszymi zmianami). Jak już wspomnieliśmy, kompleksowy serwis fotowoltaiki najlepiej jest wykonywać raz na pięć lat. Nie oznacza to jednak, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub obaw o jej prawidłowe działanie należy sztywno trzymać się wspomnianego terminu.

Podczas rutynowej konserwacji paneli fotowoltaicznych przeprowadza się kompleksową kontrolę wszystkich ewentualnie powstałych anomalii – pęknięć i wad, obluzowań w systemie montażowym, prawidłowości połączeń AC/DC oraz testy poszczególnych komponentów elektrycznych wraz z wykonaniem kompletnych pomiarów. W trakcie prac serwisant sprawdzi również, czy nie występują potencjalne problemy, takie jak:

– stłuczone szkło, przebarwienia lub ślady po wypaleniu na panelach fotowoltaicznych,

– korozja na obudowach elektrycznych lub systemie stelaży,

– korozja lub erozja wsporników systemu fotowoltaicznego,

– nierównomierna praca falownika,

– luźne lub odsłonięte okablowanie,

– brakujące śruby,

– problemy z odprowadzaniem wody z dachu,

– oznaki inwazji szkodników,

– zbyt duży rozrost roślinności na dachu,

– znaczne zabrudzenie paneli fotowoltaicznych,

– uszkodzenia spowodowane przez wodę z przepustów dachowych.

Dodatkowo badanie wszystkich paneli fotowoltaicznych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów kontrolnych zarówno dla instalacji gruntowych jak i tych zlokalizowanych na poszyciu dachowym. Kamera termowizyjna pozwala bowiem na wykrycie punktów na panelach fotowoltaicznych nacechowanych zbyt wysokim poziomem temperatury – tak zwanych hot spotów. W przypadku pozytywnego wyniku testu należy niezwłocznie przeprowadzić serwis fotowoltaiki i naprawę źle działających podzespołów, gdyż użytkowanie wadliwych elementów może doprowadzić w skrajnych  przypadkach do pożaru instalacji PV.

 

Więcej na ten temat badania termowizyjnego można przeczytać na:
https://www.gmark.pl/pl_pl/badania-termowizyjne-dronem-instalacji-fotowoltaicznej-pv/

Koszt wykonania kompleksowego przeglądu to 1800 zł brutto, na potwierdzenie wykonania drogą elektroniczną wysyłamy protokół z badania jak i raport z wykazem termowizyjnym wszystkich paneli oraz widniejących na nich temperatur. Przeglądy wraz z badaniami wykonywane są przy warunkach pogodowych spełniających normy wykluczając możliwość powstania błędów pomiarowych.

 

pl_PLPolish