fbpx
Aktualności

Mój Prąd 2021. Co wiemy? [AKTUALIZACJA 12.01.2021]

Mój Prąd 2021. Co wiemy o nowym programie dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych?

Mój Prąd 2021 przyniesie zmiany. To wiemy na pewno. Obecna wersja programu dobiegnie końca 18 grudnia 2020 r. W jej ramach można było otrzymać 5000 zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Czy dalej tak będzie?

ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO

Mój Prąd 2021. Informacje, zmiany, kwoty, terminy naborów

Jak potwierdza NFOŚiGW w 2021 r. właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli skorzystać z dotacji. Wciąż jednak czekamy na oficjalne informacje.

Z wypowiedzi przedstawicieli resortu można jednak wyciągnąć wiele informacji, które rzucają pewne światło dotyczące kształtu Mój Prąd 2021 r.

Program nie będzie kontynuowany w takiej samej postaci, jak to miało miejsce dotychczas. Pewne jest, że ulegnie modyfikacji. Będą więc zmiany, które możemy zaliczyć na plus, bowiem prawdopodobnie dofinansowanie będzie można otrzymać już nie tylko na samą instalację fotowoltaiczną.

Wiemy również, że trwają prace nad pozyskaniem zewnętrznych funduszy na finansowanie Programu.

Pieniądze przeznaczone na bieżącą edycję zostały już wykorzystane i NFOŚiGW postanowił dodać 100 mln PLN, ponieważ zainteresowanie jest ogromne. Nie oznacza to jednak, że wszyscy te pieniądze otrzymają.

Na szczęście mamy dobrą wiadomość – jeśli założysz instalację fotowoltaiczną między edycjami np. po 18 grudnia, będziesz mógł ubiegać się o dofinansowanie w nowej edycji w 2021 r.

3 grudnia NFOŚiGW poinformował o zamknięciu naboru wniosków wraz z dniem 7 grudnia 2020 r. Przyczyną jest wyczerpanie się środków finansowych.

Zapowiadane zmiany

Program będzie prawdopodobnie rozszerzony o możliwość dofinansowania:
  • punktów ładowania samochodów elektrycznych,
  • pomp ciepła,
  • przydomowych magazynów energii (akumulatorów).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW pracują również nad stworzeniem zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania rozwiązań hybrydowych łączących niesterowalne źródła wytwórcze OZE z magazynem energii.

Kwoty dofinansowania

Podsekretarz stanu, Adam Guibourgé-Czetwertyński, w jednej z wypowiedzi wskazał, że kwota i warunki dofinansowania powinny być zgodne z zasadą efektywnego gospodarowania środkami publicznymi. Wszyscy, którzy założą instalację fotowoltaiczną w okresie między edycjami będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.

Terminy naborów

Nabór prawdopodobnie będzie uruchomiony w I połowie 2021 r., czyli między styczniem a czerwcem 2021 r. Będzie to możliwe “po dostosowaniu systemów informatycznych do planowanych usprawnień Programu oraz po potwierdzeniu kontynuacji jego finansowania” – tak przynajmniej twierdzi Podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację z dnia 5.11.2020 r. (nr 13389).

Dlaczego musimy czekać aż do I połowy 2021 r. na nowy Mój Prąd?

Jak tłumaczy resort, wynika to z konieczności podsumowania i oceny całego naboru, a to niestety potrwa.

Ostatnie miesiące trwania II tury naboru, czyli listopad i początek grudnia, to olbrzymi wzrost liczby składanych wniosków. W samym listopadzie było to aż 1500 wniosków dziennie (dla porównania w październiku było to 1000 wniosków dziennie).

Z informacji uzyskanych przez BiznesAlert.pl wynika, że na dzień 22 grudnia do oceny zostało jeszcze 150 000 wniosków.

Przez najbliższe miesiące trwać będzie dalej weryfikacja kompletności i prawidłowości wniosków, przyznawanie im punktów, odrzucanie tych niespełniających kryteriów i branie w ich miejsce kolejnych wniosków z końca listy.

Dlatego sprawdzanie wniosków potrwa jeszcze najpóźniej do czerwca 2021 r.

Dopiero po rozliczeniu resort będzie mógł przystąpić do ewaluacji (oceny i podsumowania) zakończonego na ten moment naboru.

Równolegle jednak od początku 2021 r. mają trwać konsultacje i prace nad nowym kształtem programu Mój Prąd.

Mój Prąd 2021. W III turze naboru premiowane będą instalacje fotowoltaiczne z elementami umożliwiającymi autokonsumpcję

O co chodzi?

Jak przyznała Donata Bieniecka-Popardowska, kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW w informacji udzielonej dla portalu gramwzielone.pl, chodzi o zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, które będą pozwalały na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej oraz energii elektrycznej produkowanej i pochłanianej na własne potrzeby.

Mówiąc prościej, to kolejne potwierdzenie, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW w III turze Mojego Prądu prawdopodobnie będą przyznawać dofinansowania dla:

  • punktów ładowania samochodów elektrycznych,
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • magazyny energii,
  • magazynowania ciepła lub chłodu.

Mój Prąd 2021 z Green Mark

Dlaczego my?

  • jesteśmy autoryzowanym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza programem Mój Prąd i będzie to robił także w 2021 r.
  • wypełniliśmy setki formularzy za naszych klientów i wiemy, na co trzeba zwracać uwagę i jak interpretować zalecenia. Mamy więc niezbędne doświadczenie, którym już na starcie wygrywamy z konkurencyjnymi firmami, które od początku będą musiały uczyć się wypełniania wniosków dla swoich klientów, przez co będą miały niższą skuteczność, niż my.
  • dzięki partnerstwu z NFOŚiGW nasze wnioski do Mój Prąd przechodziły szybciej – były traktowane priorytetowo. Status Partnera nie wygasa w związku z nowelizacją programu, dlatego dalej nasze wnioski będą mogły być traktowane z uwzględnieniem pierwszeństwa.

A może zamiast czekać na dotację z Mój Prąd 2021 wolisz dostać od nas voucher na 7-dniowy pobyt w hotelu na Teneryfie ZA DARMO?

Szukasz sprawdzonego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych, któremu zaufały już setki klientów z całej Polski?

Wypełnij formularz, a poprowadzimy Cię krok po kroku do własnej instalacji fotowoltaicznej. Na zrozumiałych zasadach i bez biurokracji!

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Zostaw nam wiadomość a my szybko oddzwonimy do Ciebie.

Już wychodzisz?Sprawdź, ile pieniędzy tracisz

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i darmowego audytu fotowoltaicznego.

Wypełnij formularz obok, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h ➡️