Warto wiedzieć, że serwis fotowoltaiki zaleca się wykonywać tak, jak każdej innej instalacji elektrycznej – czyli przynajmniej raz na 5 lat. Takie wymogi stawia artykuł 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. (Dz. U. nr 106 z 2000 r. poz. 1126 z późniejszymi zmianami). Jak już wspomnieliśmy, kompleksowy serwis fotowoltaiki najlepiej jest wykonywać raz na pięć lat. Nie oznacza to jednak, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub obaw o jej prawidłowe działanie należy sztywno trzymać się wspomnianego terminu.
Podczas rutynowej konserwacji paneli fotowoltaicznych przeprowadza się kompleksową kontrolę wszystkich ewentualnie powstałych anomalii – pęknięć i wad, obluzowań w systemie montażowym, prawidłowości połączeń AC/DC oraz testy poszczególnych komponentów elektrycznych wraz z wykonaniem kompletnych pomiarów. W trakcie prac serwisant sprawdzi również, czy nie występują potencjalne problemy, takie jak:
– stłuczone szkło, przebarwienia lub ślady po wypaleniu na panelach fotowoltaicznych,
– korozja na obudowach elektrycznych lub systemie stelaży,
– korozja lub erozja wsporników systemu fotowoltaicznego,
– nierównomierna praca falownika,
– luźne lub odsłonięte okablowanie,
– brakujące śruby,
– problemy z odprowadzaniem wody z dachu,
– oznaki inwazji szkodników,
– zbyt duży rozrost roślinności na dachu,
– znaczne zabrudzenie paneli fotowoltaicznych,
– uszkodzenia spowodowane przez wodę z przepustów dachowych.
Dodatkowo badanie wszystkich paneli fotowoltaicznych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów kontrolnych zarówno dla instalacji gruntowych jak i tych zlokalizowanych na poszyciu dachowym. Kamera termowizyjna pozwala bowiem na wykrycie punktów na panelach fotowoltaicznych nacechowanych zbyt wysokim poziomem temperatury – tak zwanych hot spotów. W przypadku pozytywnego wyniku testu należy niezwłocznie przeprowadzić serwis fotowoltaiki i naprawę źle działających podzespołów, gdyż użytkowanie wadliwych elementów może doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożaru instalacji PV.
Więcej na ten temat badania termowizyjnego można przeczytać na:
https://www.gmark.pl/pl_pl/badania-termowizyjne-dronem-instalacji-fotowoltaicznej-pv/
Koszt wykonania kompleksowego przeglądu to 1800 zł brutto, na potwierdzenie wykonania drogą elektroniczną wysyłamy protokół z badania jak i raport z wykazem termowizyjnym wszystkich paneli oraz widniejących na nich temperatur. Przeglądy wraz z badaniami wykonywane są przy warunkach pogodowych spełniających normy wykluczając możliwość powstania błędów pomiarowych.